Uppdaterad 19 september

Bättre en fågel i kikaren än
ingen alls!

Välkommen till Strängnäs Ornitologiska Klubb (SOK)




Tidigare läsvärt

Soffkryss! Läs!
Ny våtmark i Söderlänna Läs!
Skåda fågel från rullstol Läs
Naturreservat för bättre fågelskydd Läs!
Nu ska Eklången räddas
Läs!
Samarbete i sjöfågelräkning Läs!
Besök i vadareldorado
Läs!
Överraskande strängnäsobs
Läs!
Turkduvorna trivs här Läs!
Ovanliga arter i kommunen Läs
Hur tar man hand om en skadad fågel? Läs!
”Dum som en gås” & ”Klok som en uggla”.. Läs!
Bli medlemsfotograf! Läs mer


Stacks Image 25957
Glöm ej kryssa i SOK vid
tecknande av El-avtal med SEVAB!
Fågelvänner – välkomna!
Upptäck fördelarna med att vara medlem i vår lokala fågelklubb. Mottot för Strängnäs ornitologiska klubb är att verka dels för att skydda fåglar och deras biotoper i Strängnäs kommun, dels att vara en träffpunkt för fågelintresserade.

Medlem blir du genom att sätta in 200 kronor (+ 50 kr för familjemedlem) på postgiro 96 88 20-1. Uppge namn och adress. I medlemskapet ingår ett nyhetsbrev cirka 11 ggr/år och klubbtidningen Observerat – Fåglar i Strängnäs kommun 3 ggr/år. Du kan dessutom för medlemspriset 100 kr köpa den rikt illustrerade FSOs årsbok om det sörmländska fågelåret.

Har vi aktuell mejladress till dig?

För att ge en bra medlemsservice behöver medlemsregistret aktuella uppgifter om mejladress. Mejla ditt namn och mailadress till lena@strangnasornitologerna.se

Se även mer under ”Medlemsinformation”.
Medlemsbilder
Stacks Image 26260
Blå kärrhök 1K
Foto: Fredrik Hellner
(Detta foto är kopierat från månadens Reportage, klicka
här för att läsa det…)


På gång via SFR!

KURSSTART!!
VINTER FÅGLAR!
Tisdag 20 september - Kursstart kl 15.00 och/eller kl 18.30

Vinterfåglar / Fåglarnas liv och leverne. 10 kurstillfällen varav 4 ute i fågelmarkerna dagtid ev lörd /sönd.
Ansvarig: Leif Ekblom
Plats:Studiefrämjandet, Källgatan 3A
Anmälan och information om kursavgift: Studiefrämjandet
zandra.grandin@studieframjandet.se 0152-65 05 56
Länk till Anmälan!

WORKSHOP BAND!
Söndagen 23 oktober
Tid: 15:00-17:00
Plats: I studiefrämjandets lokal i Köping alt. via Zoom-länk
Anmälan: Via Studiefrämjandet
Ansvarig: Maria Barkell: hofbirds@gmail.com
Sista anmälningsdag 19/10
Länk till anmälan!

WORKSHOP ARTPORTALENS CHECKLISTA
Söndagen 6 november
Tid: 15:00-17:00
Plats: I studiefrämjandets lokal i Köping alt. via Zoom-länk
Anmälan: Via Studiefrämjandet
Ansvarig: Maria Barkell, hofbirds@gmail.com
Sista anmälningsdag 2/11
Länk till anmälan!

WORKSHOP BAND & AP CHECKLISTA
Söndagen 20 november
Tid: 15:00-17:00
Plats: I studiefrämjandets lokal i Köping alt. via Zoom-länk
Anmälan: Via Studiefrämjandet
Ansvarig: Maria Barkell: hofbirds@gmail.com
Sista anmälningsdag 16/11
Länk till anmälan!




Följ SOK på Instagram

Stacks Image 26182

Kontakta oss!


Ordförande
Elisabeth Byskata Evjen
elisabeth@strangnasornitologerna.se
Vice Ordförande
Leif Ekblom
leif@strangnasornitologerna.se
Kassör:
Ewa Lundgren
ewa@strangnasornitologerna.se

Styrelsemedlemmar
Gunilla Oleniusson
gunilla@strangnasornitologerna.se
Sven Blomqvist
sven@strangnasornitologerna.se
Beje Aronsson
beje@strangnasornitologerna.se
Petter Kappel
petter.k@strangnasornitologerna.se
Lena Hellman
lena@strangnasornitologerna.se
Simon Larsson
simon@strangnasornitologerna.se


Medlemsansvarig:
Lena Hellman
lena@strangnasornitologerna.se

Backsvalorna:
Elisabeth Byskata Evjen
elisabeth@strangnasornitologerna.se

Tidningen Observerat
:
Ulf Gustafsson
ulf@strangnasornitologerna.se

Hemsidan och Instagram:
Maria Barkell
maria@strangnasornitologerna.se

Nyhetsbrev:
Sven Blomqvist
sven@strangnasornitologerna.se

Tips!
Tycker du att adressen till denna hemsida är lång och lätt att skriva fel? Spara den i så fall under bokmärken/bookmarks som till exempel SOK. Dra den sedan till bokmärkesraden upptill i din webbläsare.

Medlemsinloggning
Logga in som medlem
På medlemssidorna kan du läsa de äldre numren av Nyhetsbrevet och klubbtidningen Observerat.
Om du är medlem och vill logga in på medlemssidorna,
kan du få inloggningsuppgifter genom att mejla till maria@strangnasornitologerna.se
Skriv "lösenord" i ämnesraden.

Stacks Image 26208
Observerat nr 2 - 2022
Ute nu!
Finns på medlemssidorna!

Stacks Image 324
Studiefrämjandet stöder SOK
tel
0152-65 05 56